Efe Optik
GÜNEŞ GÖZLÜKLERİ KONTAKT LENS BİLGİ
Etiketler

Gözlük, göz ve görme

Dinlendirici gözlük, yakın gözlüğü, göz sağlığı

Efe Optik İletişim

İsminiz*
Telefon No
E-Mail Adresi*
Şehir

Mesajınız*

Yaşlanınca neden yakını iyi göremeyiz? Katarakt nedir? Dinlendirici gözlük işe yarar mı? Miyop, astigmat, hipermetrop nedir? Sorularına yanıt bulabilirsiniz.

Dinlendirici gözlük işe yarar mı?

Dinlendirici gözlük ülkemize has bir terim. Sadece gözlük satışlarını arttırabilmek adına uydurulmuş bir masal aslında.

Gözlüğün dinlendiricisi olamaz, çünkü gözlük ; miyop, astigmat, hipermetrop gibi göz kusurlarını düzeltmek amacıyla kullanılan, yardımcı bir araçtır.  Dolayısıyla göz kusuru olmayan hastalarda ortada bir sorun olmadığından bir fayda da sağlayamaz, aynı zamanda göz yorgunluğu, bir göz kusuru değildir. Dinlenildiğinde geçen anlık bir rahatsızlıktır, geçmiyorsa bir doktora başvurmanın zamanı gelmiştir.

Dinlendirici gözlük adı ile satılan malum gözlükler ise olsa olsa psikolojik bir rahatlama sağlayabilir, temelde hiçbir sorunu çözmez. Kırma kusuru olmayan bir göze, o hafif numaralı dinlendirici gözlükler takıldığında görmeyi etkileyeceğinden sağlıklı bir gözde yorgunluk ve baş ağrısına neden olabilir.

Eğer gözlüğün size yakıştığını düşünüyor ve bir farklılık arıyorsanız numarasız camlı gözlükleri tercih edebilirsiniz. Her marka ve modele numarasız gözlük camları takılabilmektedir, sitemizden güneş gözlüğü ve numaralı gözlük çerçevesi beğenebilir, mağazamızı ziyaret edebilirsiniz.

Bilgisayar başında çok vakit geçirmek, TV seyretmek görme bozukluğuna neden olur mu?

Hayır. Tahmin edilenin aksine günlük hayata yerleşen, çoğu insanın hayatının bir parçası hatta işi haline gelen bilgisayar kullanımı gözlere kalıcı bir zarar vermez. Aynı şekilde, kitap okumak, televizyon seyretmek gibi günlük aktiviteler de doğru yapıldığında gözü etkilemez.

Dikkat ve odaklanma gerektiren bu aktiviteler esnasında göz kırpma azalmakta ve göz kuruluğuna neden olmakta sonucunda ise kızarıklık, yanma, batma hissi vb şikayetler oluşmaktadır. Bu şikayetleri azaltmak için bulunulan odanın nemlendirilmesi, 10-20 dk aralıklarla 40 sn kadar gözlerin kırpıştırmak, uzak nesnelere odaklanmak gibi önlemler alınabilir. Göz kuruluğu ve alerjisi gibi şikayetlerde göz doktoruna başvurmakta fayda var.


Miyop hastalarının gözlük kullanmaları numaralarını düşürür mü? Arttırır mı?

Kullandığınız gözlükler sadece gözümüzde oldukları sürece görüşümüzü düzeltirler. Özellikle miyop göz kusuru olan hastalar tarafından kullanılan gözlüklerin tedavi edici yahut tam tersine ilerletici bir etkisi olmaz.

Özet olarak gözlük kullanmak ile göz kusurumuzun derecesine etki edemeyiz.


40 yaş sonrası yakını görmede azalma olmasının nedeni nedir?

Gözümüz yakını görebilmek için odaklanmalıdır, bu odaklama kabiliyeti için gereken ise göz merceğinin şeklini değiştirmesidir.

40'lı yaşlardan itibaren esnekliğini kaybederek sertleşen göz merceği gençlikte olduğu gibi odaklama yapamaz. Bu nedenle yakın görme kaybı yaşarız ve yardımcı bir araç olan gözlük kullanımı gerekli hale gelir. Yaygın bilinişin aksine, yakın gözlüğü kullanmak göz numarasının artmasına neden olmaz.

Her 2 senede bir, numaranın ortalama 0.25 kadar artması gözlük kullanımından değil yukarıda bahsetmiş olduğumuz yaşlılıktan ileri gelen doğal bir artıştır.


Çocuklarımızı kaç yaşında göz muayenesine götürmeliyiz?

Yanlış olan bir diğer kanıda çocuklarda ortaya çıkan göz sorunlarının büyüdüklerinde geçeceğidir. Halbuki bu sorunların bir çoğunun aciliyeti vardır ve tedavi edilmesi gerekir. Bebeklikten itibaren uzman göz doktorlarına çocukların gözleri muayene ettirilebilir.

Dışarıdan bakıldığında görülen kayma, şaşılık, göz bebeğinin üzerinde beyazlama, çapaklanma ve gözlerdeki her türlü şekil bozuklukları acil tedavi edilmesi gereken ciddi sorunlardır.
Mesela doğuştan katarakt ilk haftalarda (1-2 hafta) tedavi edilmediğinde görme kalıcı olarak kaybedilmektedir.

Dışarıdan görülen hiçbir sorunu olmayan çocukların ise 3 ila 4 yaş arasında göz muayenesinden geçirilmeleri ileride oluşabilecek sorunlara önceden tedbir alınması için önemlidir.


Astigmat nedir? Diğer göz kusurlarından farkı var mıdır?

Astigmat kırma kusurunun bazı eksenlerin daha kırıcı bazılarının ise daha az kırıcı olması durumudur. Aslında bir göz hastalığı değil, bir çeşit kırma kusurudur.

Astigmatlı hastaların gözlüklerini kullanmaya nispeten daha zor alışmalarının nedeni, kırma kusurunun gözlükle ortadan kaldırılmasından itibaren bir süre daha devam etmesidir. Bu nedenle astigmatlı camlara alışmak nispeten zordur, astigmat düzeltici gözlüğü sürekli kullanarak alışmak, bir gün takıp, bir gün takmayarak rahatsızlık çekmekten daha kolaydır.
Genellikle astigmatlı hastalar gözlüklerine 7-15 gün arasında alışmaktadırlar.


Katarakt nedir? Nasıl tedavi edilir?

Katarakt göz merceğinin bazı sebeplerle saydamlığını kaybetmesi ve ışık geçirmez hale gelmesidir. En sıklıkla rastlanan sebep yaşlılıktır. Göz merceği saçlarımızın beyazlaşması gibi ilerleyen yaşlarda saydamlığını kaybederek görmemizde bozulmaya neden olur.

Nasıl tedavi edilir?

Katarakt tedavisi cerrahi yollarla yapılır. Damla kullanmak, gözlük takmak gibi ameliyat dışında ki yöntemler ile tedavi edilemez. Katarakt ameliyatı ile saydamlığını kaybetmiş olan göz merceği alınarak yerine yapay bir mercek yerleştirilir.

Lazer cerrahisi katarakt ameliyatlarında günümüzün en modern tekniğidir. Anestezi narkoz kullanılmadan damlalar yardımıyla sağlanır. Hasta mercek lazer ile eritilip, yerine yapay mercek konulmaktadır. 15-20 dakika kadar süren bir ameliyattır.


Lazer tedavisi kimlere uygulanır? Lazer risklimidir?

Lazer basit anlamıyla enerji taşıyan bir tür ışıktır diyebilir, mercek ve güneş ışığı yardımı ile kağıt yakılmasına benzetebiliriz. Temeli hedef dokunun lazer ile yakılıp parçalanabilmesine dayanan lazer cerrahisi, göz ile ilgili olarak kırma kusurlarının giderilmesinde kullanılır.

Riskli midir? Her ameliyatta olabileceği gibi lazer cerrahisinde de düşükte olsa komplikasyonların ortaya çıkma ihtimali vardır. Düşük numaralarda ve önemsiz sayılabilecek göz kusurlarında küçükte olsa bu riski almak gereksizdir. Konusunda uzman merkezlerle irtibata geçerek hatta birden fazla merkez ile görüş alışverişinde bulunarak dezavantajlarını öğrenmenizi, durumunuzu analiz ettirmenizi öneririz.
Hakkımızda | © 2008 - 2013 Efe optik Doğubank İş Hanı Kat:2 No:247 Sirkeci / İstanbulGoogle optimizasyon ve tasarım