Efe Optik
GÜNEŞ GÖZLÜKLERİ KONTAKT LENS BİLGİ
Etiketler

Kaliteli güneş gözlüğü nasıl anlaşılır?

Güneş gözlüklerinin kalitelerini ne belirler?

Efe Optik İletişim

İsminiz*
Telefon No
E-Mail Adresi*
Şehir

Mesajınız*

Güneş gözlüğünün kaliteli olduğunu nasıl anlarız?

Alternatif metin

Güneş gözlüklerinin mağazalardan alınması ve üzerindeki markaya dikkat edilmesi gerekir. Kaliteli güneş gözlüklerinin, camlarının içerisinde markanın bir simgesi vardır. Ufak bir logo bile olsa gözlüğü ışığa tutup bakarak, markayı ya da logosunu görebilirsiniz.

Optisyene şunu sormalı, camın üzerinde anti-uv tabakası var mı? Cam polaroid mi? Polaroid olması şart değil, anti-uv de olabilir, her ikisi de koruyucu ve kaliteli camlardır, ama (bilinmesi gereken) ülkemizin şartlarında seyyar satıcılardan güneş gözlüğü alınmaması gerekir.

Yine tüm kaliteli markaların garanti belgeleri vardır ve son çıkan Avrupa birliği uyum yasaları çerçevesinde bütün güneş gözlükleri ve optik çerçeveler Avrupa birliği normlarında üretildiğine dair bir takım sertifikalarla birlikte verilir. Bu sertifikaları ve garanti belgelerini muhakkak istemek gerekiyor.

Garanti belgesi veya sertifikası olan bir cam veya gözlük muhakkak kalitelidir, kalitesini belgelemiştir.

Polarize gözlük nasıl anlaşılır? (Pratik olarak)

Bir gözlüğün polarize olup olmadığını anlamak için öncellikle polarizenin ne olduğunu bilmek gerekir. Polarize özelliği olan güneş gözlüklerinin camlarının içerisine, cam henüz hamur halinde ve işlenmemişken bir film tabakası konulur. Bu film tabakası camın yansıma ve parlamaları tek noktada toplayarak geriye yansıtmasını sağlar. Gözlüğe polarize özelliğini veren işte bu film tabakasıdır.

Polarize özelliğini pratikte, bakarak belirlemek için polarize olduğu iddia edilen gözlük ile polarize olmadığı söylenen bir gözlüğü mesela ışığın yansıma yaptığı bir aynaya tutarak karşılaştırabilirsiniz. Polarize güneş gözlüğü yansımayı diğerine oranla daha iyi absorbe etmeli ve kamaşmayı önlemelidir. Yine polarize gözlüklerin camları nispeten daha koyu olur. Cam kalınlığı da kaliteli gözlük ayrımında önemlidir, anti-uv ve polarize özelliği olmayan kalitesiz gözlüklerin camları kağıt gibi ince olur ve güneş altında zamanla bombe yapar.

Bu gibi niteliklerden gözlüğün polarize olup olmadığını anlayamıyorsanız garanti belgesi, sertifika gibi dokümanları istemenizi, kaliteli belli başlı markaların haricinde güneş gözlüğü almamanızı öneririz.


Video için tıklayınız

Benzer başlıklar
Hakkımızda | © 2008 - 2013 Efe optik Doğubank İş Hanı Kat:2 No:247 Sirkeci / İstanbulGoogle optimizasyon ve tasarım